Poznaj nasz projekt Stylista Zdrowia, który ma na celu promowanie uważności na zmiany skóry głowy oraz odpowiednie komunikowanie zauważonych zmian klientom.
„Stylista Zdrowia” to strategiczny projekt Instytutu o szerokim wymiarze społecznym, którego celem jest nie tylko podnoszenie świadomości fryzjerów w zakresie uważności na zmiany skórne u klientek i klientów, ale także podnoszenie umiejętności w zakresie asertywnego/umiejętnego komunikowania klientom o zauważonych zmianach i zachęcenia Ich do wizyty u lekarza.
KIM JEST „STYLISTA ZDROWIA”?
JAKO PIERWSI DOSTRZEGLIŚMY JAK ZMIENIA SIĘ ROLA FRYZJERA NA PRZESTRZENI LAT. Od RZEMIEŚLNIKA skracającego włosy, przez STYLISTĘ FRYZUR kreującego wizerunek, do uważnego STYLISTY ZDROWIA mającego wpływ na zdrowie, a niejednokrotnie na życie swoich klientów.
STYLISTA ZDROWIA:
1. OBSERWUJE SKÓRĘ GŁOWY KLIENTÓW
2. ZWRACA UWAGĘ NA ZMIANĘ
3. ZACHĘCA DO WIZYTY U DERMATOLOGA
Te trzy proste kroki mają wielką moc w trosce o zdrowie.
Inicjatywę Stylista zdrowia zainspirowała historia Anny Januszewskiej – aktorki, u której fryzjer – Ernest Kawa – zauważył nietypową zmianę skórną z tyłu głowy. Dzięki uważności fryzjera oraz umiejętności powiedzenia o zmianie klientce, możliwe było rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia. Wizyta u Ernesta w realny sposób wpłynęła na dalsze życie Ani.
Wspólnie chcemy zachęcać fryzjerów do otwartości na zauważanie zmian skórnych i rozwijania umiejętności mówienia o nich swoim klientkom.
Patronat nad akcją objęła Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, której głównym celem jest upowszechnianie wiedzy na temat czerniaka, raków skóry i ochrony skóry
Projekt spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem, a fryzjerzy szybko zaczęli utożsamiać się z nowym terminem w branży beauty. Instytut FLK wierzy, że każdy stylista powinien zostać Stylistą Zdrowia.
Dlaczego? Dorota Sielużycka, Prezes Instytutu FLK wyjaśnia: „Dostrzegliśmy nową rolę fryzjera – Stylista Zdrowia, który dzięki swojej uważności może wesprzeć klienta w zachowaniu zdrowia. Jeżeli choć 1% fryzjerów zdecyduje się szerzej spojrzeć na swój zawód to będzie to wielki sukces kampanii.”
Instytut FLK z ogromnym zaangażowaniem podchodzi do inicjatywy promowania nowej idei „Stylisty Zdrowia” w ramach edukacji w szkołach fryzjerskich oraz na wszelkiego rodzaju szkoleniach branżowych. Naszym celem jest wprowadzenie młodzieży w świat profilaktyki zdrowotnej i uważności na stan skóry głowy już od najmłodszych lat. Jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości w tych obszarach przyczyni się do zwiększenia prestiżu zawodu fryzjera oraz poprawy jakości życia w społeczeństwie.
Projekt „Stylista Zdrowia” ma na celu nie tylko edukację, ale także budowanie silnej i zintegrowanej społeczności profesjonalistów, którzy będą ambasadorami zdrowego stylu życia. Wierzymy, że dzięki wspólnym wysiłkom możemy znacząco wpłynąć na poprawę zdrowia publicznego, ucząc o ważności odpowiedniej pielęgnacji i profilaktyki.
Dołącz do realizacji projektu „Stylista Zdrowia”!
Buduj z nami zintegrowaną społeczność fryzjerów!
Projekt „Stylista Zdrowia” Instytutu FLK otrzymał pozytywne recenzje od ekspertów z różnych dziedzin, podkreślając jego znaczący wpływ na zdrowie publiczne oraz profesjonalizację zawodu fryzjera. Zapraszamy do zapoznania się z opiniami specjalistów, które podkreślają, jak innowacyjne podejście projektu przekształca branżę fryzjerską. Dzięki inicjatywie „Stylista Zdrowia”, nie tylko podnosimy standardy usług, ale także nobilitujemy zawód fryzjera, czyniąc go kluczowym partnerem w dziedzinie zdrowia. Nasz projekt zmienia percepcję fryzjerstwa, demonstrując, że jest to profesja wymagająca nie tylko technicznych umiejętności, ale również wiedzy zdrowotnej i empatii.
„Niezwykle istotna jest stała edukacja, zarówno społeczeństwa, jak i środowiska medycznego, przede wszystkim dermatologów, chirurgów onkologów, a także lekarzy rodzinnych, którzy często jako pierwsi konsultują pacjentów zgłaszających się z podejrzanymi znamionami. Szczególnie warto zwrócić też uwagę na zawody, których przedstawiciele pracują bezpośrednio z ciałem pacjenta. Mam tu na myśli fizjoterapeutów i masażystów oraz właśnie fryzjerów czy kosmetyczki, którzy mają szansę zauważyć niepokojące zmiany, np. na skórze głowy czy plecach, i zasugerować wizytę u specjalisty. Najlepiej, aby budowanie właściwych postaw i zdrowych nawyków w tym obszarze rozpoczynało się już na etapie szkolnym, wśród dzieci i młodzieży, jednak nigdy nie jest za późno, aby zacząć dbać o zdrowie swoje i otoczenia.”
„Fryzjerki i fryzjerzy mają kontakt ze skórą głowy, której sam klient nie widzi. A że są ludźmi biegłymi w rozmowie, mogą też wskazać klientowi właściwe działanie. Ten projekt ma na celu uświadamianie fryzjerom, jak ważna jest otwartość na zauważanie zmian skórnych u klientek i klientów, rozwijanie umiejętności powiedzenia o nich oraz zachęcanie do wizyty u lekarza.”
„W jaki sposób fryzjer powinien rozmawiać z Klientem? Jak przekazać informację, gdy fryzjer zauważył znamię? Najprościej. To jest podstawowa zasada, ponieważ jak zaczynamy „wymyślać” to najczęściej jesteśmy źle odebrani. Fryzjer to nie jest lekarz pierwszego kontaktu, to nie jest dermatolog, to nie jest onkolog. Fryzjer dba o skórę głowy i włosy. Dlatego tak ważne jest, aby był uważny i jeżeli zobaczy zmianę SPRAWDŹ JAK MOŻESZ POMÓC? Przekierowanie do zbiórek na skórze głowy, za uszami lub na karku, w delikatny sposób powiedział o tym Klientce lub Klientowi i zachęcił do pójścia do lekarza.”
„Bardzo ważna jest samokontrola własnego ciała, własnej skóry. I tutaj właśnie pojawia się rola fryzjera. Ponieważ to tak naprawdę tylko fryzjer jest w stanie, przy okazji wykonywania swojego zawodu, dostrzec tą zmianę na skórze głowy i jej okolicach, która może być potencjalnie złośliwą.”
Zapisz się do newslettera i bądź w gronie pierwszych osób, które dowiedzą się o najnowszych projektach, zbiórkach oraz inicjatywach prowadzonych przez naszą fundację!
ul. Płowiecka 6A
04-501 Warszawa
Poniedziałek - Piątek
08:00 - 16:00
ul. Kościuszki 27
85-079 Bydgoszcz
Poniedziałek - Piątek
08:00 - 16:00
Zapisz się do newslettera i bądź w gronie pierwszych osób, które dowiedzą się o najnowszych projektach, zbiórkach oraz inicjatywach prowadzonych przez naszą fundację!
ul. Płowiecka 6A
04-501 Warszawa
Poniedziałek - Piątek
08:00 - 16:00